A block B of mass 13 kg and base area 1 m x 1m is sliding on an inclined plane lubricated by an oil layer of thickness 0.15 cm. It is observed that block slides with a steady speed of 0.5 m/s. Find viscosity of oil (in Pl). (Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity gradient in oil layerdvdx=vx=0.50.15×10−2=10003sec−1for steady speed of block viscous force on block F=mgsinθηAdvdx=(13)(10)513η=501×(1000/3)=15100=0.15Pl