A block C of mass m is moving with velocity v0 and collides elastically with block A of mass m and connected to another block B of mass 2m through spring of spring constant k. What is the value of k, if x0 is compression of spring, when velocity of A and B is same? [JIPMER 2017]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
mv02x02
b
mv022x02
c
32mv02x02
d
23mv02x02
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using the law of conservation of linear momentum, we have mv0=mv + 2mv ⇒ v=v0/3Using law of conservation of energy, we have 12mv02=12kx02+12(3m)v2where, x0 is compression in the spring.∴ mv02=kx02+(3m)v029⇒ kx02=mv02-mv023⇒kx02=2mv023∴ k=2mv023x02