A block of 200 g mass moves with a uniform speed in a horizontal circular groove, with vertical side walls of radius 20cm. If the block takes 40 s to complete one round, the normal force by the side walls of the groove is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.869×10−4N
b
6.28×10−3N
c
0.0314N
d
9.869×10−2N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular velocity=ω=2πT=2π40 Normal reaction provides centripetal force. N=mrω2=2001000×20100×2π402=9.869×10−4N