A block is gently placed on a conveyor belt moving horizontally with constant speed. After t = 4s, the velocity of the block becomes equal to the velocity of the belt. If the coefficient of friction between the block and the belt is μ= 0.2, then the velocity of the conveyor belt is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 ms-1
b
4ms-1
c
2.5 ms-1
d
8 ms-1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fr=μmg = 0.2 mg. A = 0.2 g = 2m/s2 Let. velocity of belt = V0 So, vel. of block with respect belt will be V0 U =V0, A = 2, t = 4, v = 0 0 = V0– 2 × 4 V0= 8 m/s