A block of ice of area A and thickness 0.5 m is floating in the fresh water. In order to just support a man of 100 kg, find the area A. (the specific gravity of ice is 0.917 anddensity of water = 1000 kg/m3).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.41 m2
b
1.40 m2
c
0.75 m2
d
None
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For equilibrium, (m1+m2)g = ρVgHere, m1 = mass of man = 100 kg m2 = mass of ice = 0.917x1000 V = 917 V ρ = 1000 kg/m3 h = 0.5 m∴ 100 g + 917 Vg = ρVg = 1000 Vg∴ V = 100g1000g-917g∴ Ah = 10083 ∴A = 10083×0.5 = 2.41 m2