A block of ice of mass M=13.44 kg slides on a horizontal surface. It starts with a speed v=10.0 m/s and finally stops after moving a distance s = 30 m. What is the mass ofice (in grams) that has melted due to friction between block and surface? Latent heat of fusion of ice is Lf=80 cal/g.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0002.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by friction,W=12Mv2=12×13.44×(10)2=672J=6724.2calIf m mass of ice will melt, we have 6724.2=m(80)The mass of ice that has melted m=67280×4.2=2.0g