A block is initially at rest on a smooth horizontal surface, now a variable force F=(5x−x2)i∧ N acts on the block. The value of potential energy of a block between points x=0 and x=10m, (where kinetic energy of block is 10J and block has total energy equal to its maximum potential energy)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10.8J
b
12.8J
c
11.8J
d
14.8J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=∫0x(5x−x2)dx=5x22−x33 dEdx=0 for Emax 52x2-3x22=0 x=5Emax=52×(5)2−13(5)3=20.8JAt a point , K=10.0J, PE=10.8J