A block of mass 2 kg is dropped from a height of 40 cm on a spring whose force-constant is 1960 N m-1. The maximum distance through which the spring is compressed by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
15 cm
c
20 cm
d
10 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mg(h+x) = 12kx2Here, m = 2 kg, h = 40 cm k = 1960 Nm-1 and g = 10 ms-2∴ 2×10(0.4+x) = 12×1960x28 + 20X = 980 X2On solving, we get x = 10 cm.