A block of mass 0 . 5 kg has an initial velocity of 10 m/s down an inclined rough plane of angle 300 as shown in fig. (6). The coefficient of friction between the block and inclined surface being 0 2. The velocity of the block after it travels a distance of 10 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2a m/s
b
13 m/s
c
8 m/s
d
17 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The acceleration is given bya=gsin30∘−μcos30∘ =9⋅812−0⋅2×32=9⋅8×(0⋅3268) =3⋅2m/s2 Now v2=u2+2as v2=(10)2+2×3⋅2×10=164 v≈13m/s