A block of mass 0.1 kg is held against a wall applying a horizontal force of 5 N on the block. If the coefficient of friction between the block and the wall is 0.5, the magnitude of the frictional force acting the block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 N
b
0.98 N
c
4.9 N
d
0.49 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, N=F=5 N,μ=0.5,m=0.1 kg∴ fmax=μN=25 NWeight, w=mg=0.1×9.8=0.98 NSince w