Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 0.1 kg is held against a wall by applying a horizontal force of 5 N on the block. If the coefficient of friction between the block and the wall is 0.4, the magnitude of the frictional force acting on the block is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.5 N

b

0.98 N

c

4.9 N

d

0.49 N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Limiting friction Fl=μsR=0.4×(5)=2.0 NSince downward force is less than limiting friction therefore block is at rest so the static force of friction will work on it.Fs= downward force = Weight=0.1×9.8=0.98 N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring