A block of mass 2 kg is kept on the floor. The coefficient of static friction is 0. 4. Let a force F of 2.5 N be applied on the block as shown in the figure, then what will be the frictional force between the block and the floor?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 N
b
5 N
c
7.84 N
d
10 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Friction always acts according to the requirement and tries to oppose relative motion (kinetic friction) or keeping a body at rest after application of force upto a certain range.We first calculate the limiting value of frictionfmax=μmg=0.4×2×9.8=7.84NIf this limiting value fmax≥Fext then block will not slip and static friction will be fs=Fext but, if fmax≤Fext then the block will slip and friction will be equal to fmax.Since external forceFext=2.5N which is less than limiting value of friction.Hence, block will not slip.∴ Static friction on a bodyfs=Fext=2.5N