A block of mass 2kg is kept inside a cube as shown. The cube is moving in vertical plane with velocity V→=5ti∧+2tj∧m/s. Block remains at rest inside the cube with respect to the cube. Force exerted by cube on the block is 13n Newton. Find n.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Acceleration of cube=a→=5i^ +2j^m/s2 F→=mg→+F→pseudo =mg−j−ma→ =20−j−25i^ +2j^ =-10i^-24j^ ⇒F→=102+242=26N