A block of mass 2Kg is kept on a rough horizontal surface. It is pulled by applying a horizontal force F μs=0.6 and μk=0.4i) If F = 12 N, frictional force on the block is 7.84Nii) If F = 10 N, frictional force on the block is 10 Niii) If F = 7.84 N, frictional force on the block is zero
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
i and ii are correct
b
ii and iii are correct
c
i and iii are correct
d
All are correct
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Minimum force required to move the bodyμsmg=0.6×2×9.8=1.2×9.8=11.76if F = 12 > 11.76 So frictional force = μkgm= 7.84 N.if F = 10 < 11.76 frictional force is 10 N.