Block A of mass 2kg moving with 10 m/s strikes a spring of constant π2 N/m attached to another 2kg block B at rest kept on a smooth floor. The time for which rear moving block A remain in contact with spring will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 s
b
12 s
c
1 s
d
12 s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to the statementm1=m2=2 kg We have a relation for the time period of two spring mass systemt=2πμk.....1 Where k=spring constant= π2 N/mμ= reduced mass= m1m2m1+m2The time period of both oscillations are same2πm1k1=πm1k2....2 Now calculations for μ=m1m2m1+m2Substituting the valuesμ=2×22+2=44=1 For μ=1Substituting the value of 'μ' & 'k' in (1)T=2π1π2 T=2 sBut it takes T2 time for first block to detach, implies time T2=0.5×2=1 sThe time for which rear moving block remain in contact with spring will be 1 second.