A block of mass 0.50kg is moving with a speed of 2.00ms−1 on a smooth surface. It strikes another mass of 1.00 kg and then they move together as a single body. The energy loss during the collision is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.16 J
b
1.00 J
c
0.67 J
d
0.34 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial kinetic energy of the system K.Ei=12mu2+12M(0)2=12×0.5×2×2+0=1J For collision, applying conservation of linear momentumm×u=(m+M)×v ∴0.5×2=(0.5+1)×v ⇒v=23m/s Final kinetic energy of the system is K.Ef=12(m+M)v2=12(0.5+1)×23×23=13J ∴ Energy loss during collision = (1−13)J=0.67J