A block of mass 0.5 kg is moving with speed of 2 m/s on a smooth surface. It strikes another mass of 1 kg and then they move together as a single body. The Energy loss during the Collision is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.34 J
b
0.16 J
c
1.00 J
d
0.67 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
apply law of conservation of linear momentum pbefore=pafter mu = (m+M)V m=0.5kg;M=1kg;u=2m/s 0.5(2)=(0.5+1)V V=11.5m/s KEinitial=12mv2=12x0.5x22=1 joule KEfinal=12mv2=12(1.5)(11.5)2=0.33 joule loss of KE=KEinitial-KEfinal=1-0.33=0.67 joule
A block of mass 0.5 kg is moving with speed of 2 m/s on a smooth surface. It strikes another mass of 1 kg and then they move together as a single body. The Energy loss during the Collision is,