A block of mass 10 kg , moving in x direction with a constant speed of 10 ms-1, is subjected to a retarding force F = 0.1 x J/m during its travel from x = 20 m to 30 m. Its final KE will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
275 J
b
250 J
c
475 J
d
450 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m=10 kg,vi=10 m s-1Initial kinetic energy of the block is Ki=12mvi2=12×(10 kg)×10 m s-12=500 Jwork done by retarding forceW=∫x1x2Frdx=∫2030-0.1xdx=-0.1x222030=-0.1900-4002=-25 JAccording to work energy theorem,W=Kf-KiKf=W+Ki=-25 J+500 J=475 J