A block of mass 5 kg is moving in x-direction with a constant speed of 10 m/s. it is subjected to a retarding force F=−0.2x Nduring its travel from x=20 m to x=30 m. its final kinetic energy will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Work-Energy theoremKf−Ki=WKf=Ki+W =12×5×102+∫2030−0.2xdx =200 J