A block of mass 4 kg is placed in contact with the front vertical surface of a lorry. The coefficient of friction between the vertical surface and block is 0.8. The lorry is moving with an acceleration of 20 m/s2(g=10 ms−2) . The force of friction between lorry and block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
48 N
b
24 N
c
40 N
d
Zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
w=mg=4×10=40N f=μma=0.8×4×20=64×1 W < f∴ friction = 40 N