A block of mass 2 kg is placed on the floor. The coefficient of static friction is 0.4 A force F of 2.5 N is applied on the block as shown in fig. The force of friction between the block and the floor is (g=9⋅8m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 N
b
0.5 N
c
2.5 N
d
None of the above
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
fs=μsR=μsmg =4×2×9⋅8=7⋅84NThe applied force is less than the limiting friction force. Hence under the applied force, the block does not move. So long, the block does not move, the adjustable friction force is always equal to the applied force. Thus the frictional force is 2.5 N.