A block of mass 10 kg is placed on a horizontal ground surface as shown in the figure and a force F = 100N is applied on the block as shown in the figure. The block is at rest with respect to ground. If the contact force between block and ground is 25 n (in Newton) then value of n is :( Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
4
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F = 100 NRound m = 10 kg, θ=30∘N=100cos30∘=50f=503R=502+3×502=4×502=2×50=25nn=4
A block of mass 10 kg is placed on a horizontal ground surface as shown in the figure and a force F = 100N is applied on the block as shown in the figure. The block is at rest with respect to ground. If the contact force between block and ground is 25 n (in Newton) then value of n is :( Take g = 10 m/s2)