Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 5 kg is placed on a horizontal surface with coefficient of friction μ = 0.2, then the maximum and minimum value of force F for which the block remains at rest are (g = 10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 N , 10 N

b

25 N , 5 N

c

25 N ,10 N

d

15 N ,  10N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If it has to move right, frictional force 0.2 x 5 x 10 = 10 N acts towards left  then maximum F value should be 25 Nif it has to move towards left, frictional force acts towards right. Net force 15 -10 = 5 N has to be applied towards right.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A block of mass 5 kg is placed on a horizontal surface with coefficient of friction μ = 0.2, then the maximum and minimum value of force F for which the block remains at rest are (g = 10 m/s2)