A block of mass 3 kg is placed on a rough horizontal surface (μs = 0.4). A force of 8.7 N is applied on the block. The force of friction between the block and floor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.7 N
b
12 N
c
10 N
d
zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
fms = μsmg = 0.4×3×10 N = 12 NSince the applied force is less than limiting friction, therefore the force of friction is equal to the applied force.f = 8.7 N