Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 4kg  is pressed against a wall by two perpendicular horizontal forces as shown in the figure. F1 is perpendicular to the wall and F2  is parallel to the wall. μs=0.8 , μk=0.5 and  g=10 m/s2For F1=75 N and  F2=30 N, the block remains at rest on the wall then the force of friction is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 N

b

40 N

c

50 N

d

45 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given mass of block  m=4 kgμs=0.8 ; μk=0.5 and g=10 m/s2  Limiting value of static friction is  fL=μSN=0.8×75= 60 N, whereas resultant of forces on the plane of the wall i.e. weight =40 N and F2=30 N is 50 N . Hence friction will adjust its value at  50 N.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring