A block of mass 10 Kg pushed by a force F on a horizontal rough plane moves with an acceleration 5 m/s2. When the force is doubled, the acceleration becomes 18 m/s2, the coefficient of friction is (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8
b
0.2
c
0.4
d
0.6
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F−μmg=maFor the first case F−μmg=5m→(1)For the second case 2F−μmg=18m→(2)Solving the two equation : μ=0.8.