A block of mass 1 kg is pushed up a surface inclined to horizontal at an angle of 30° by a force of 10 N parallel to the inclined surface as shown in the figure. The coefficient of friction between block and the incline is 0.1. If the block is pushed up by 10 m along the incline, then the work against gravity is (Take g = 10 m s-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 J
b
50 J
c
100 J
d
150 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The various forces acting on the block are as shown in the figure. Here, m=1kg,θ=30∘,F=10Nμ=0.1,d=10mWork done against gravity is Wg=mgdsinθ =(1kg)×10ms−2×10m×sin30∘=50J