A block of mass 1 kg is at rest on a horizontal table. The coefficient of static friction between the block and the table is 0.50. If g = 10 m/s2, then the magnitude of a force acting upwards at an angle of 60° from the horizontal that will just start the block moving is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5N
b
5.36 N
c
74.6 N
d
10 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R+Psin60∘=mgorR=mg−Psin60∘Now, frictional force, f=μR∴ f=μ[mg−Psin60∘] ...(1)For the body to just movePcos60∘=f=μmg−Psin60∘∴P2=0⋅51×10−P22 or P=10−P32 or P+P32=10 or P=5⋅36N.
A block of mass 1 kg is at rest on a horizontal table. The coefficient of static friction between the block and the table is 0.50. If g = 10 m/s2, then the magnitude of a force acting upwards at an angle of 60° from the horizontal that will just start the block moving is