A block of mass 4kg is at rest on a rough horizontal surface. Coefficient of static friction μs=0.4 and Coefficient of kinetic friction μk=0.3. A horizontal force F = 4t N Where t is time in second, is applied on the block. Then the frictional force acting on the block at t = 5s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum static frictional force (fs)max=0.4 x 4 x 10 N =16 NAt t = 5s, applied force F = 4 x 5N = 20 NSince, F>(fs)max , the block will sideThe frictional force acting on the block =fk=0.3 x 4 x 10 N=12 N