A block of mass 5 kg resting on a horizontal surface is connected by a cord, passing over a light frictionless pulley to a hanging block of mass 5 kg. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.5. Tension in the cord is (Take, g = 9.8 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
49 N
b
zero
c
36.75 N
d
12.75 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
⇒ T-f = 5a, T-μmg = 5aT-0.5×5×9.8 = 5a ......(i)⇒ 5g - T = 5a ......(ii)From Eqs. (i) and (ii), we get5×9.8-0.5×5×9.8=10a⇒ 0.5×5×9.8=10a⇒ a=2.45 m/s2From Eq (ii), we get5×9.8-5×2.45=T⇒ T=36.75 N
A block of mass 5 kg resting on a horizontal surface is connected by a cord, passing over a light frictionless pulley to a hanging block of mass 5 kg. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.5. Tension in the cord is (Take, g = 9.8 ms-2)