A block of mass 2 kg rests on ground. An external agent raises the block to a height of 5m above ground where its speed is V. It work done by the external agent is 200 J, value of V is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
5 m/s
c
4 m/s
d
20 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by the external agent = Change in kinetic energy + change in P.E.∴ 200=12mV2+mgh⇒ 200=12×2×V2+2×10×5⇒V=10 m/s