Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass 4 kg rests on a horizontal surface. A vertically upward force of 52 N is applied on the block. If g=10  m/s2, the work done by the applied force in 2 S is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

264 J

b

312 J

c

150 J

d

58 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(2)Acceleration of the block,a=52−4  × 104 m/s2=3  m/s2At t = 2 sec, distance covered = h =12 ×  3×22 m=6m∴   Work done by 52 N force, W = 52 x 6 J = 312 Joule
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A block of mass 4 kg rests on a horizontal surface. A vertically upward force of 52 N is applied on the block. If g=10  m/s2, the work done by the applied force in 2 S is