A block of mass 1 kg slides down a rough inclined plane of inclination 600 starting from its top. If coefficient of kinetic friction is 0.5 and length of the plane d = 2 m, then work done against friction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.45 J
b
4.9 J
c
9.8 J
d
19.6 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done against friction =(μmgcosθ)d=0.5×1×9.8×cos60°×2=4.9 J