A block of mass 5 kg slides down a rough inclined surface. The angle of inclination is 450. Thecoefficient of sliding friction is 0.20 . When the block slides 10 cm, the work done on the block byforce of friction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-12J
b
1J
c
-2J
d
-1J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by frictional force, Wf=fscos180°=(μmgcosθ)(-1)(s)=-0.20×5×10×12×0.1 ∵θ=45°=-12 J
A block of mass 5 kg slides down a rough inclined surface. The angle of inclination is 450. Thecoefficient of sliding friction is 0.20 . When the block slides 10 cm, the work done on the block byforce of friction is