A block of mass m is connected to a peg at point D through a light and inextensible string of length 18 m. The length of section AB is 3 m. The point C of string is pulled down by applying a force F of 128 N. Block A remains stationary. If the mass of block,4 is 16n kg, the value of n is __________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the figure, EC=(7.5)2−(4.5)2=6m sinθ=4.57.5=35⇒cosθ=6.07.5=45 2F′cosθ=128⇒ 2F′×45=128⇒F′=128×58=80N For block at A,F′=mgsin45∘ 80=m×10×12⇒m=82kg∴ 16n=82 Or n=1682=2∴ n=2