A block of mass M has a circular cut with a frictionless surface as shown. The block rests on the horizontal frictionless surface of a fixed table. Initially the right edge of the block is at x=0, in a co-ordinate system fixed to the table. A point mass m is released from rest at the topmost point of the path as shown and it slides down. When the mass loses contact with the block, its position is x and the velocity is v . At that instant, which of the following options is/are correct?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The velocity of the point mass m is:v=2gR1+mM
b
The x component of displacement of the centre of mass of the block M is: −mRM+m
c
The position of the point mass is x=−2mRM+m
d
The velocity of the block M is: V=−mM2gR
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1) mV=MV1v and v1 are velocities of m and M ) 2) mgR=12mv2+12MV12mgR=12mv2+12MmMv2 Option (A)2gR1+mM=V Option (B)m(R−x)−Mx=0x=mRM+m But in negative x direction hence B is correct.