Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass m = 11. 7 kg is to be pushed a distance of s = 4.65 m along an incline and raised to a distance of h = 2.86 m. Assuming frictionless surface, calculate the work done in applying a force parallel to the incline to push the block up at a constant speed. (Take, g = 9.8 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

328 J

b

656J

c

164 J

d

530 J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,  m=11.7 kg,s=4.65 m,h=2.86 mFrom the figure, sinθ=hs=2.864.65=0.615Also, component of mg along the incline is mg sin θ.∴Work done by this force = mg sin θ· s= 11.7 x 9.8 x 0.615 x 4.65= 11.7 x 9.8 x 2.86 = 327.9 ≃ 328J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A block of mass m = 11. 7 kg is to be pushed a distance of s = 4.65 m along an incline and raised to a distance of h = 2.86 m. Assuming frictionless surface, calculate the work done in applying a force parallel to the incline to push the block up at a constant speed. (Take, g = 9.8 ms-2)