A Block of mass m = 0.1kg is connected to a spring of unknown spring constant k. It is compressed to a distance x from its equilibrium position and released from rest. After approaching the distancex2 from equilibrium position , it hits another block and comes to rest momentarily, while the other block moves with a velocity 3m/s. The total initial Energy of the spring is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 J
b
0.6 J
c
0.3 J
d
0.8 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The block comes to rest after collision ⇒block velocity before collision was 3m/s, before collision, KE of the spring block system is, K.E = 12 mv2 substitute given values ⇒KE = 12 0.1×32 ⇒KE = 0.45 Joule---(1) P.E. = 12kx2 at displacement=x2 , PE= 12k(x2)2---(2) Total energy =12kA2 at displacement x, TE=12kx2---(3) substitute equation(3) in equation (2) PE=14TE then remaining energy will be KE KE=34TE substitute equation(1) 0.45 =34TE TE=0.45 X43 Total energy =0.6 Joule ∴ T.E = 43×0.45 = 0.6 J