A block of mass m = 1 kg moving on a horizontal surface with speed vi=2m-1 enters a rough patch ranging from x = 0.10m to x = 2.01m. The retarding force Fr=-kx for 0.1m < x < 2.01 m, Fr=0 for x < 0 .1m and x >2.01 m where k = 0.5 J, the final speed uf of the block as it crosses this patch
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2ms-1
b
1ms-1
c
3ms-1
d
0.5ms-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kf=Ki+∫0.12.01-kxdx=12mvi2-k·lnx 0.12.01 vf=2Kf / m