A block of mass m = 5 kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2. When a force F = 40 N is applied, the acceleration of the block will be (g = 10 rn/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.73 m/sec2
b
8.0 m/sec2
c
3.17 m/sec2
d
10.0 m/sec2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic friction = μkR = 0.2(mg - F sin 300)= 0.2 (5×10-40×12) = 0.2 (50-20) = 6 NAcceleration of the block= F cos 300-Kinetic frictionMass= 40 ×32-65 = 5.73 m/s2
A block of mass m = 5 kg is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is 0.2. When a force F = 40 N is applied, the acceleration of the block will be (g = 10 rn/s2)