A block of mass m = 2 kg is resting on a rough inclined plane of inclination 370. The coefficient of friction between the block and the plane is μ = 0.5. What minimum force F (in newton) should be applied perpendicular to the plane on the block, so that the block does not slip on the plane?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since mg sin 37°> μmg cos 37°, the block has a tendency to slip downwards.Let F be the minimum force applied on it, so that it does not slip. Then,N=F+mgcos37∘ ∴ mgsin37∘=μN=μF+mgcos37∘or F=mgsin37∘μ−mgcos37∘ =(2)(10)(3/5)0.5−(2)(10)45=8 N