Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of mass m = 1 kg slides with velocity υ=6m/s  on a frictionless horizontal surface and collides with a uniform vertical rod and sticks to it as shown. The rod is pivoted about O and swings as a result of the collision making angle θ before momentarily coming to rest. If the rod has mass M = 2 kg, and length l = 1 m, the value of θ  is approximately:  take g=10m/s2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

69º

b

55º

c

63º

d

49º

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial angular momentum of block about hinge before Collison = Final angular momentum of combine system after collision  ⇒mvl=L ---(1)Now, using energy conservation  Loss in rotational kinetic energy of combine system = Gain in potential energy of combine system​⇒L22I=mgl1−cosθ+Mgl21−cosθ  ∵cosθ=l−hl⇒h=l1−cosθ ⇒mvl22ml2+Ml23=m+M2gl1−cosθ ∵I=Iblock+Irod=ml2+Ml23& from 1​​⇒1×6×1221×12+2×123=1+2210×11−cosθ⇒cosθ=2350∵m=1kg, l=1m and M=2kg​⇒θ=630
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring