A block of mass m and wedge M is arranged as shown in the figure.Initially the system is kept stationary, certain time system is released from rest. If acceleration of M is found to be A=5m/s2 towards right, then find net acceleration of m with respect to ground
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25m/s2
b
3m/s2
c
35m/s2
d
none of these
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If system is released, the wedge will slide towards right. Let wedge slide towards right by distance .r. The string of length 3x will be adjusted on the inclined face. Let dwedge =x (towards right) Hence dblock, wedge =3xd→block =d→block, wedge +d→wedge =(3x)2+x2+2(3x)(x)cos180−37∘=10x2−6x2cos37∘=x10−6cos37∘=x10−6×45=x265Hence, acceleration of blocka→m=A265=26m/s2