A block of metal weighing 2 kg is resting on a frictionless plane. It is struck by a jet releasing water at the rate of 1 kgs–1 and with a speed of 5 ms–1. The initial acceleration of the block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2ms-2
b
2.5 ms-2
c
3 ms-2
d
3.5 ms-2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The water jet striking the block at the rate of 1kgs-1 with a speed of 5 ms-1 will exert a force on the block F=vdmdt=5×1=5 NUnder the action of this force of 5 N, the block of mass 2 kg will move with an acceleration given by a=Fm=52=2.5 ms-2