Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A block of pure Si at 300 K has a length of 10 cm and an area of cross-section 1 cm2. A battery of emf  2V is connected across it. The mobility of electrons is 0.14 m2V–1s–1 and their number density is 1.5×1016 m–3. The electron current is:-

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.72×10−4A

b

6.72×10−5A

c

6.72×10−6A

d

6.72×10−7A

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

E=Vl=2V0.1m=20Vm−1A=1.0cm2=1.0×10−4m2vd=μeE=0.14×20=2.8ms−1I=neAVd=1.5×1016×1.6×10−19×1.0×10−4×2.8=6.72×10−7A
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring