The block shown in the diagram has a mass of 2 microgram and a charge of 2x10-9 coulomb. If the block is given an initial velocity of 2 ms-1 in X direction at t = 0 and an electric field of 2 NC-1 in X direction is switch on at that moment, then R Will be (g= 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m
b
1 m
c
2 m
d
3 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Along y-direction Sy=uyt+12ayt2 …………(1)⇒ 5=0+12×g×t2t=10g=1sAlong x-directionSx=uxt+12axt2 ……………(2)⇒ R=2×t+12qEmt2⇒ R=2×1+12×2×10−9×22×10−9×1⇒ R=2+1=3 m