A block slides down a slope of angle θ with constant velocity. It is then projected up with a velocity of 10 ms-1, g =10 ms-2 & θ = 30º. The maximum distance it can go up the plane before coming to stop is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10m
b
5m
c
4m
d
15m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the block slides down the inclined plane with constant velocity, mgsinθ = fk =µk.mgcosθ. During ascent, retardation (a) of the block is a = g(sinθ+μkcosθ)=2gsinθNow, 0 = 102 - 2 x 2gsinθ x s ⇒ S = 1004gsin300 = 5m