A block slides off a horizontal table 1 m high with a speed of 3 m/s. Find the horizontal distance from the edge of the table at which the block strikes the floor:(Take g = 9.8 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2107m
b
97m
c
2710m
d
3107m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In the interval from O to B, ux = 3m/s, uy = 0 m/s.Now, sy = 1 m. As the initial velocity is horizontal, vertical component vy = 0sy=uyt+1/2ayt2 −1=0t+1/2−gt2⇒t=107s sx=uxt=3107m=ABWhich is the horizontal distance.