A block is suspended by a spring and the elongation of the spring is found to be 10 cm. The block is now pulled downward by further 5 cm and released. Then frequency of oscillation of the block is (Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5π Hz
b
10π Hz
c
4π Hz
d
52π Hz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If x0 be the static elongation produced in the spring, then x0=mg/K. Time period of oscillation, T=2πmK=2πx0g∴ Frequency f=1T=12πgx0=12π100.1Hz=5π Hz