A block whose mass is 2 kg is fastened to a spring whose spring constant is 100 Nm-1. It is pulled to a distance of 0.1 m from over a frictionless surface and is released at t = 0. Calculate the kinetic energy of the block when it is 0.05 m away from its mean position.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 J
b
0.37 J
c
4.16 J
d
Zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The block executes SHM, so its angular frequency, ωω=km=100 Nm-12 kg=7.07rads-1Its displacement at any time t is x(t)=a cos ωt=0.1 cos (7.07t)When the particle is 0.05m away from the mean position. 0.05 = 0.1 cos (7.07t)or cos (7.07 t) = 0.5or sin (7.07t)=32=0.866Velocity of the block at x = 0.05 m is v=Aω sinωt =0.1×7.07×0.866=0.61 ms-1Hence, KE=12mv2=12×2(0.61)2=0.37 J